topstars.pl

topstars.pl – blog ogólnotematyczny

farba akrylowa do drzwi
Dom

Farba akrylowa do drzwi – dlaczego będzie dobrym wyborem?

Osoby przeprowadzające remonty często zastanawiają się nad tym, jak dopasować odpowiednie rodzaje farby do zapotrzebowania. Poszukując emulsji, które spełnią swoje zadanie należy zwrócić uwagę między innymi na ich paroprzepuszczalność, konsystencję i to, czy są bezpieczne dla zdrowia. Elementami, które często wymagają odmalowywania są skrzydła drzwiowe. Zazwyczaj wykonane są z drewna i elementów metalowych. Polecanym rodzajem farby jest w tym przypadku farba akrylowa. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na nią?

Właściwości farb akrylowych

Jedną z zalet akrylowych emalii jest ich wodorozcieńczalność. Dzięki temu nie posiadają zbyt intensywnego zapachu. Drewniana powierzchnia drzwi pomalowana preparatem olejnym lub ftalowym mogłaby przez wiele tygodni wydzielać nieprzyjemną woń. Tymczasem emalia akrylowa doskonale sprawdzi się w przypadku drzwi umieszczonych wewnątrz pomieszczenia. Jest to również korzystne rozwiązanie w pokojach dzieci.

Farba akrylowa do drzwi zagwarantuje również dobrą przyczepność do podłoża. Wysokiej jakości emalia efektywnie pokryje całą malowaną powierzchnię. Nie będzie również łuszczyć się ani pękać. Trwała warstwa takiej farby będzie też w dużym stopniu odporna na zarysowania. Akrylowa emalia jest odporna na wilgoć. Sprawdzi się więc w przypadku drzwi do takich pomieszczeń jak kuchnie i łazienki.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Warto zwrócić uwagę na to, że farby z tej kategorii bardzo łatwo się nakłada. Ponadto są to preparaty szybkoschnące. Akrylowa emalia równomiernie pokrywa malowaną powierzchnię. Aby ją nałożyć nie trzeba więc posiadać większego doświadczenia. Kolejną warstwę farby można zazwyczaj rozprowadzić już po ok. 6 godzinach od nałożenia poprzedniej. Inne rodzaje emalii mogą potrzebować na wyschnięcie nawet 12 godzin.

Wybierając odpowiedni rodzaj farby należy zwrócić uwagę na to, czy preparat dedykowany jest do malowania wewnątrz czy na zewnątrz. Planując odświeżyć zewnętrzne drzwi komórki lub altany, warto zdecydować się na emalię zawierającą więcej żywić poliakrylowych. Będzie charakteryzowała się wyższym stopniem odporności na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Może również zawierać składniki, dzięki którym nie zmieni koloru pod wpływem promieni UV. Kupując preparat do malowania, zaleca się również wziąć pod uwagę zamierzony do osiągnięcia efekt. Możliwy jest zakup farby, której warstwa będzie matowa, półmatowa lub satynowa. Odpowiednio dobrana emalia akrylowa wysokiej jakości z pewnością spełni wszystkie oczekiwania.