topstars.pl

topstars.pl – blog ogólnotematyczny

sposoby szukania pracy
Praca

Jakie są skuteczne sposoby szukania pracy?

Znalezienie zatrudnienia na pełny etat w dobie pandemii koronawirusa nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie, kiedy mieszkamy w małym miasteczku. Bez dużego doświadczenia, szczęścia i znajomości wiele osób traci nadzieję, że wreszcie ktoś ich zauważy i da szansę zarobku. Często jedyną propozycją jest praca na umowie śmieciowej. Mimo to nie wolno się poddawać i poznać sprawdzone sposoby szukania pracy.

Początkowe wskazówki

Najważniejsze, aby mieć sprecyzowany plan działania. Musimy znać nasze wymagania i odpowiednio zorganizować poszukiwania. Gdzie chcemy pracować? Na jakim stanowisku będziemy się czuć dobrze? Jeśli odpowiedzi na te pytania mamy ułożone w głowie, to praca może na nas czekać tuż za rogiem.

Nie bez znaczenia jest również obiektywna ocena własnych kompetencji i rozpisanie na kartce wszelkich cech charakteru i zainteresowań. Wtedy możemy śmiało przystąpić do kolejnego etapu, czyli sprawdzić, które firmy aktualnie szukają pracowników oraz odkryć najbardziej przyszłościowe zawody.

Stworzenie profesjonalnego CV

Jeżeli chodzi o skuteczne sposoby szukania pracy, to oczywiście doradcy zawodowi, powiedzą, że połowa sukcesu zależy od poprawnie przygotowanego CV. W tym celu warto skorzystać z gotowego kreatora i szablonów – zajmie to raptem pięć minut.

Profesjonalny życiorys powinien być dopasowany do konkretnej oferty pracy. Musi być tak napisany, aby zaintrygować potencjalnych pracodawców. Kiedy jednak chcemy sami go stworzyć, to nie idźmy na łatwiznę. Warto więc poprosić o pomoc doświadczonego grafika, który ulepszy nasze CV.

Inne porady

Sam wydrukowany życiorys (lepiej go zanieść osobiście niż wysłać drogą mailową) to jednak nie wszystko. Chcąc zdobyć wymarzoną prac, musimy ciągle rozwijać własne umiejętności i kompetencje. Dlatego bierzmy udział w różnych szkoleniach i targach, na nawet w branżowych wydarzeniach.

Jeżeli chodzi o bardzo ciekawe sposoby szukania pracy, to jednym z nich będzie np. założenie profilu na LinkedIn oraz dołączenie do specjalnych grup na Facebooku, na których ludzie wspierają się siebie nawzajem i dzielą się informacjami na temat wolnych stanowisk w różnych przedsiębiorstwach. Taka aktywność w mediach społecznościowych

Gorzej, gdy wcale nie mamy doświadczenia zawodowego albo posiadamy go niewiele. Wówczas dobrym pomysłem jest zapisanie się na staże czy różne praktyki, po których zwiększą się nasze szanse na otrzymanie stałej umowy o pracę. Ostatecznie możemy skorzystać z pomocy bliskich przyjaciół czy poznanych dawniej współpracowników.