topstars.pl

topstars.pl – blog ogólnotematyczny

e-papierosy
Lifestyle

Czy e-papierosy są mniej szkodliwe od tradycyjnych?

Czy wybór e-papierosów chroni Cię przed negatywnym wpływem palenia? Co jest mniej szkodliwe – tradycyjna wersja czy elektroniczna? Przekonaj się, jak działa współczesne antidotum na Twój organizm i czy rzeczywiście jest skutecznym wsparciem w rzucaniu palenia.

Zakładano, że będą pomagać w rzucaniu palenia papierosów tradycyjnych. Niewielka ilość nikotyny, jaka jest zawarta w e-papierosach, miała zaspokajać głód nikotynowy, a rytuał ich palenia zastępować sięganie po prawdziwe wyroby tytoniowe. Czy rzeczywiście się to udało? Z pewnością e-papierosy, takie jak np. https://shishasklep.pl/pol_m_E-Papierosy-2650.html są mniej szkodliwe, ale warto je wziąć pod lupę.

Różnica między elektronicznym a tradycyjnym papierosem

Produkty elektroniczne samodzielnie dozują ilość nikotyny i nie dochodzi w nich do spalania liści tytoniu tak, jak w tradycyjnych wyrobach. Uwalnianie nikotyny jest efektem podgrzewania liquidu. E-papierosy nie wytwarzają dymu bocznego, który jest bardzo szkodliwy dla biernych palaczy i nie zawierają substancji smolistych. W przypadku używania e-papierosa doznania smakowo-zapachowe są zdecydowanie bogatsze.

Jakie są różnice? Tradycyjny papieros ma w sobie ponad 5600 różnych związków chemicznych, w tym ponad 400 bardzo szkodliwych dla zdrowia. E-papieros odparowuje liquid, który zawiera głównie nikotynę, glikol propylenowy lub glicerynę albo mieszaninę tych związków, a także substancje zapachowo-smakowe. Z nich około 10 jest szkodliwych. W tradycyjnym papierosie jest mnóstwo związków, np. tlenku węgla, który utrudnia proces oddychania i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W elektronicznym papierosie nic takiego nie występuje. Jest on wielokrotnie bardziej bezpieczny dla zdrowia niż papieros konwencjonalny.

Konsekwencje palenia e-papierosów

E-papierosy mogą pomóc w stawianiu pierwszych kroków w zrywaniu z nałogiem. Nie można też jednoznacznie powiedzieć, że e-papierosy są szkodliwe, ponieważ nie są znane długofalowe skutki ich używania. Wciąż prowadzi się badania nad tą alternatywą tradycyjnego wyrobu tytoniowego. Elektroniczny papieros ze względu na brak reakcji spalania dokonuje mniejszych szkód w organizmie, jednak nie należy też przypisywać mu zdrowotnych właściwości. Szacuje się, że e-papierosy zawierające liquid są w 95% mniej szkodliwe niż konwencjonalne produkty. Ewentualny wpływ na toksyczność ma także rodzaj używanego liquidu. Im więcej chemii w aromatach, tym wyższa jest toksyczność elektronicznej wersji.

Osoby palące e-papierosy nie skarżą się tak bardzo na kaszel i problemy z oddychaniem jak miłośnicy klasycznych produktów. Nie dochodzi do tylu podrażnień gardła, lepiej się oddycha, a walory smakowe i zapachowe są korzystniejsze. Wybór należy do Ciebie!

Artykuł sponsorowany