topstars.pl

topstars.pl – blog ogólnotematyczny

śląsk
Dom

Gdzie zamieszkać w województwie śląskim?

Województwo śląskie to obszar, na którym warto zamieszkać. Wbrew pozorom jest tu dużo zieleni, ogromne perspektywy zawodowe, jak również miasta mają bogatą ofertę kulturalną. Sprawdź nasze propozycje miejsc, w których warto zamieszkać w województwie śląskim.

Z dala od miasta?

Plusem województwa śląskiego jest fakt występowania kilku aglomeracji otoczonych spokojnymi miejscowościami, gdzie czas płynie wolniej niż w mieście. Przykładem takiego miasteczka są Wojkowice. Kilkunastotysięczna miejscowość położona na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. 

Miejsce to może być interesujące z punktu widzenia osób, które chciałyby prowadzić własną firmę. Rynek jest wbrew pozorom całkiem obiecujący, jeśli chodzi o Wojkowice. Biuro rachunkowe, sklep spożywczy, czy fryzjer to tylko kilka pomysłów na firmę, która mogłaby z powodzeniem funkcjonować w mieście. 

W województwie śląskim jest wiele podobnych miejscowości, w których żyje się spokojnie, a jednocześnie można z łatwością korzystać z dobrodziejstw dużych miast — wizyta w dużym multipleksie, czy muzeum zajmują nie więcej niż 30 minut. 

A może życie w sercu Aglomeracji Śląsko-Dąbrowskiej?

Wielu osobom małe miasteczka najzwyczajniej w świecie nie leżą. Są to ludzie, którzy chcą być w centrum wydarzeń, czerpać z wielkomiejskiej oferty. Takie osoby w województwie śląskim znajdą idealne miejsce do życia. Takim miejscem są Katowice. To metropolia na europejskim poziomie.

W Katowicach odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, sportowe, jak również ekonomiczne, które ściągają do stolicy Górnego Śląska ludzi z całego świata. Do takich wydarzeń zaliczyć należy Europejski Kongres Gospodarczy czy też święto fanów gier komputerowych, Intel Extreme Masters — impreza co roku gości w Katowicach, przyciągając entuzjastów multimediów z całego świata. 

Życie blisko gór

Jeśli ktoś chce łączyć życie zawodowe z wygodnym dostępem do dobrodziejstw natury w postaci gór, lasów, Bielsko-Biała może być idealnym miejscem do zamieszkania w województwie śląskim. Bielsko jest stolicą regionu określanego jako Podbeskidzie. 

W mieście funkcjonuje wiele nowoczesnych firm, z tzw. sektora usług. Pracę tu spokojnie znajdą programiści, specjaliści ds. marketingu, jak również osoby wykonujące bardziej tradycyjne zawody takie, jak fryzjer, spawacz lub budowlaniec. 

Bielsko to naprawdę wszechstronny ośrodek miejski. Jest kapitalnie skomunikowane ze stolicą województwa, podróż zajmuje raptem 50 minut krajową jedynką. 

Życie w mieście największego sanktuarium

Częstochowa, bo o niej tu mowa, nie cieszy się najlepszą opinią wśród osób z różnych części naszego kraju. Opinie na temat Częstochowy są krzywdzące. Wystarczy odwiedzić miasto, przespacerować się szlakiem interesujących punktów, by się przekonać, że to dawne miasto wojewódzkie da się lubić. 

Rynek pracy jest tu naprawdę chłonny. Bez trudu można znaleźć zatrudnienie zarówno w sektorze nowoczesnych technologii, jak i tradycyjnych zawodach. Dzięki temu, że system dróg jest nieźle zorganizowany, podróżowanie po mieście zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską nie jest koszmarem. 

Lokalizację Częstochowy na pewno docenią fani wspinaczki i petrologii (nauki o skałach), to dlatego, bo stąd niedaleko jest na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Miejsca, które przyciąga fanów tego typu przyrody z najodleglejszych stron Polski. 

Gdzie zamieszkać w województwie śląskim? [podsumowanie]

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył odpowiedź na pytanie, gdzie zamieszkać w województwie śląskim. Ta część Polski jest zróżnicowana zarówno pod względem walorów naturalnych, rynku pracy i udogodnień miejskich. Dla każdego znajdzie się tu idealne miejsce na ziemii.