topstars.pl

topstars.pl – blog ogólnotematyczny

odejście z pracy
Praca

Odejście z pracy może być pozytywną zmianą

Odejście z pracy przeraża wielu ludzi, ponieważ przede wszystkim tęsknią za bezpieczeństwem finansowym i rutyną. Jednak eksperci oceniają taką zmianę pozytywnie. Zalecają aby najpóźniej po pięciu do siedmiu latach zmienić pracę, a najlepiej pracodawcę. Każda praca podlega cyklowi, który składa się z siedmiu etapów.

Zmiana pracy

Statystyki podają, że zdobycie stałej umowy o pracę, zwłaszcza młodym profesjonalistom, staje się coraz trudniejsze. Istnieją również duże różnice branżowe. Podczas gdy umowy o pracę na czas określony stają się przestarzałe w obszarach, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników, pracownicy w przeludnionych branżach, takich jak agencje marketingowe lub reklamowe, często mają imponujące życiorysy, obejmujące znaczną liczbę krótkoterminowych miejsc pracy, staży, staży lub stanowiska stażystów.
Wiele osób myśli o zmianie pracy, a część z nich aktywnie jej poszukuje.

Kiedy jest dobry czas na odejście z pracy?

Dziesięć lat w jednym miejscu pracy to zbyt wiele. Po trzech do pięciu latach, ale nie później niż po siedmiu, eksperci zalecają zmianę pracy. Istnieje wiele możliwych powodów, dla których warto podjąć nowe wyzwanie zawodowe:

– Pragnienie nowych perspektyw,
– Brak uznania,
– Restrukturyzacja,
– Zła atmosfera w pracy.

Eksperci opowiadają się za zmianą pracodawcy najpóźniej po siedmiu latach. W przeciwnym razie, prędzej czy później, pracownicy i tak są często mimowolnie zmuszani do zmiany. Firmy również się rozwijają, zmieniają struktury wewnętrzne lub redukują personel.
Kiedy nadchodzi właściwy moment na zmianę pracy, należy zawsze decydować o swojej indywidualnej sytuacji.

Praca – etapy

Specjaliści definiują następujących siedem etapów każdego stosunku pracy:

Etap pierwszy – entuzjazm

Wreszcie nowa praca. Niezależnie od tego, czy ktoś szukał pracy od dawna, czy też został zwerbowany przez headhuntera – zwykle nową pracę zaczyna się z silną motywacją, wyczekiwaniem, a także trochę podekscytowaniem.

Etap drugi – smutek

Jeśli po pierwszym lub dwóch miesiącach rzeczywistość nabiera mocy, a wysokie oczekiwania nie zostały spełnione, wiele osób najpierw spogląda w przeszłość. Wątpią, czy zmiana pracy była właściwą decyzją i mają skłonność do idealizowania poprzedniej firmy.

Etap trzeci – zadomowienie się

W pewnym momencie nastrój wyrównuje się i pracownik zaczyna się przyzwyczajać do nowej pracy.
Nawiązuje nowe przyjaźnie, zapoznaje się z obszarami swojej działalności i przejmuje trochę większą odpowiedzialność. W tym momencie ponownie pojawia się motywacja. Ten trzeci etap trwa około roku. Jest to zazwyczaj rok pełen najlepszych wyników i sukcesów.

Etap czwarty – stabilizacja

Po pierwszym roku pracownik jest w końcu odpowiednio przeszkolony i dzięki doskonałej pracy zdobył już szacunek współpracowników i przełożonych. Jest na dobrym, ale nie wybitnym poziomie. Po wyczerpującym pierwszym roku i licznych zmianach, czas wziąć głęboki oddech i znaleźć stabilizację.

Etap piąty – najlepsza wydajność

W piątej fazie, która zaczyna się około trzeciego roku, sytuacja znów się poprawia. Pracownik czuje się w miejscu pracy jak w domu i rutynowo wykonuje swoją pracę, jest zazwyczaj w szczytowej formie. Ta piąta faza trwa od kilku miesięcy do paru lat i często oznacza awans w hierarchii.