topstars.pl

topstars.pl – blog ogólnotematyczny

budowa domu
Dom

Od czego zacząć budowę domu 2021

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na kupno działki budowlanej za miastem. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne, bowiem co roku odnotowywane są wzrosty cen za metr kwadratowy mieszkania w apartamentowcach czy blokach z wielkiej płyty. Od czego zatem zacząć budowę domu w 2021 roku?

Żmudna papierologia

Budowa domu to proces skomplikowany i wieloetapowy, który pociąga za sobą bardzo wysokie koszty. Właściwe podejście do tej kwestii, a także rozplanowanie poszczególnych etapów sprawi, że prace budowlane zakończą się sukcesem w postaci postawienia domu, który będzie spełniał wszystkie wymagania inwestora.

Każda budowa obiektu mieszkalnego rozpoczyna się od żmudnego wypełniania różnorodnych dokumentów. Analiza planu zagospodarowania przestrzennego i decyzja o warunkach zabudowy to jedne z podstawowych dokumentów, które należy przeanalizować jeszcze przed finalnym zakupem projektu budowlanego. Plan zagospodarowania informuje między innymi o przeznaczeniu użytkowym działki, linii zabudowy, a także dopuszczalnej kubaturze budynku. Dokument ten stanowi zatem bardzo cenne źródło wiedzy i jest pomocne podczas wybierania projektu budowlanego.

Powyższe formalności wiążą się też z uzyskaniem innych dokumentów, takich jak mapa zasadnicza i do celów projektowych, oświadczenie o możliwości przyłączenia przyszłego budynku do poszczególnych sieci, decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, a także opinia geotechniczna, o którą należy wystąpić w przypadku trudnych warunków gruntowych. Jak zatem widać, papierologia w procesie budowy domu to bardzo żmudny proces, podczas którego warto uzbroić się w cierpliwość. Kredyt gotówkowy pozwoli Ci przygotować się na niespodziewane wydatki, które często wiążą się z budową domu.

Wybór projektu domu i ekipy budowlanej

Gdy już dokumentacja jest zgromadzona, a wszelkie potrzebne podpisy zebrane, można na spokojnie zacząć wybierać projekt naszego wymarzonego domu. Jego budowa wiąże się z zakupem gotowego projektu lub sporządzenia indywidualnej wizji. Pierwsza opcja jest bardzo opłacalna, jednak nie daje możliwości pełnej personalizacji wymiarów budynku czy umieszczenia pomieszczeń. Dlatego bardziej wymagający inwestor może zamówić indywidualny projekt, który zostanie przygotowany przez doświadczonego architekta.

Gdy już projekt zostanie wybrany, czas najwyższy zatrudnić ekipę od zadań specjalnych, przygotować dziennik budowy i zgłosić jej rozpoczęcie. Obecne przepisy prawa budowlanego wymagają prowadzenia dziennika budowy, a obowiązek ten spoczywa na kierowniku budowy. W dokumencie tym zapisywane są poszczególne etapy przebiegu robót, a także wszelkie zdarzenia i okoliczności, które zaistniały w ich trakcie. Dokument należy złożyć przed rozpoczęciem robót w starostwie powiatowym. Ponadto w zgłoszeniu należy oszacować datę rozpoczęcia i zakończenia budowy. Twoja sytuacja finansowa nie wygląda najlepiej? Kredyt gotówkowy to rozwiązanie, które pozwoli Ci załatać dziury w domowym budżecie.