Skóra zaczyna starzeć się od 25. roku życia. Początkowo zmiany są niemal niezauważalne – następuje spowolniona synteza kolagenu i zmniejsza się produkcja kwasu hialuronowego. To dobry moment, aby wdrażać kremy o działaniu anti-aging! Jakich składników w kremach przeciwzmarszczkowych szukać, aby zatrzymać młodość na dłużej?
Pierwsze oznaki starzenia się skóry – jak im zapobiegać?
Drobne zmarszczki to nie jedyne oznaki starzenia się skóry. Większa skłonność do przesuszania, pojawianie się przebarwień i pękanie naczynek na twarzy to częste oznaki upływu lat. Na pojawianie się zmarszczek ma wpływ mnóstwo czynników – od genetyki, przez tryb życia i sposób pielęgnacji skóry, po promieniowanie UV.
Za starzenie się skóry na twarzy w 80 procentach odpowiada światło słoneczne, dlatego obecnie mówi się o tym, że stosowanie filtrów UV jest całorocznym obowiązkiem pielęgnacyjnym. Co więcej kremy SPF powinno stosować się również w dni pochmurne, bo niekorzystne promieniowanie przenika przez szyby. Na dzienny krem należy więc zaaplikować warstwę filtrów przeciwsłonecznych, a wieczorem zafundować skórze krem przeciwzmarszczkowy. Jakich składników potrzebuje skóra z pierwszymi oznakami starzenia?
Składniki kremów na pierwsze zmarszczki
Poniżej zestawienie składników, których warto szukać w kremach przeciwzmarszczkowych.
- Witamina A i retinol – retinol w czystej postaci to jeden z najskuteczniejszych składników przeciwstarzeniowych. Złuszcza cerę, pomaga pozbyć się przebarwień, wygładza drobne zmarszczki. Warto zacząć od niewielkich stężeń – pro-retinol jest najdelikatniejszą formą stosowaną w kremach, od której warto zacząć proces retynizacji, czyli stopniowego odwrażliwania skóry na drażniące działanie składnika.
- Filtry SPF – przyjmuje się, że do całorocznej ochrony (bez bezpośredniej ekspozycji na słońce, np. na plaży) w naszych szerokościach geograficznych powinno się stosować kremy o wskaźniku SPF 25-30.
- Antyoksydanty – zapobiegają fotostarzeniu, zwalczając wolne rodniki pojawiające się, gdy skóra jest wystawiona na działanie światła. Przykładami przeciwutleniaczy są witamina C, niacynamid (witamina B3), bata-karoten, koenzym Q10.
- Składniki nawilżające, na przykład kwas hialuronowy, który wiąże wodę w naskórku, więc doskonale wspomaga nawilżenie skóry.
- Ceramidy – wspomagają odbudowę bariery ochronnej skóry i zapobiegają odparowywaniu z niej dostarczonej wilgoci.
Plan pielęgnacyjny anti-aging
Zacznij od delikatnego oczyszczania skóry produktami, które nawilżają i delikatnie złuszczają naskórek. Mogą to być na przykład pianki do mycia twarzy z ekstraktami z owoców. Pielęgnacja dzienna może opierać się na lekkim kremie z witaminą C lub kwasem hialuronowym. Jeśli krem nie ma wbudowanych filtrów, nałóż dodatkową warstwę łatwo wchłaniającego się kremu z filtrami SPF. Na to możesz nałożyć makijaż, jeśli chcesz. Podkłady i kremy BB są obecnie pełne składników nawilżających, które pozwolą skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia.
Na noc zaaplikuj treściwszy krem z retinolem i składnikami uzupełniającymi. Naprzemiennie możesz stosować produkty łagodzące, na przykład z ceramidami, które troszczą się o obronne funkcje skóry. Co jakiś czas nałóż na twarz maseczkę odżywczą. Pij dużo wody – nawilżenie od środka jest niezwykle ważne dla promiennego wyglądu skóry!