topstars.pl

topstars.pl – blog ogólnotematyczny

postarzanie mebli
Dom

Jak prawidłowo wykonać postarzanie mebli?

Najpopularniejsze sposoby postarzania mebli to tworzenie przecierek oraz bielenie mebli. W celu osiągnięcia najlepszego efektu należy użyć mebli wykonanych z litego drewna. Są to między innymi brzoza, sosna, buk oraz dąb.

Bielenie mebli

Postarzanie mebli wychodzi najlepiej w przypadku najstarszych modeli. Oczywiście nowe meble również można postarzać, jednak wymaga to większego zaangażowania oraz czasu. Warto zwrócić uwagę również na okucia oraz uchwyty, ponieważ są to niezwykle ważne elementy. Żeby cały mebel prezentował się świetnie warto skupić się głównie na froncie oraz blacie. Najłatwiejszą metodą postarzania jest bielenie, które jest z reguły łączone ze stosowaniem modnych przecierek. Kolor przecierek może być brązowy, błękitny, szary w zależności od tego, jaki efekt finalny chcesz uzyskać. W przypadku wnętrz rustykalnych najlepiej sprawdzą się przecierki brązowe. Takie rozwiązanie sprawia, że meble wyglądają znacznie starzej niż są faktycznie. W pierwszej kolejności trzeba wykonać dokładne czyszczenie mebli, które chcesz postarzać. Do mycia najlepiej użyć ciepłej wody, do której dodaje się delikatny środek oczyszczający. Dobrym przykładem jest płyn do mycia naczyń, który pasuje doskonale. Po całkowitym wyschnięciu należy przejść do zmatowienia mebla. Jest to bardzo ważny proces w przypadku lakierowanych mebli. W tym celu warto użyć papieru ściernego, który pomoże pozbyć się zalegających resztek lakieru. Przecierki najlepiej wykonywać na listwach ozdobnych oraz krawędziach mebli.

Stosowanie przecierek

Oczywiście można je również stosować na gładkich powierzchniach oraz blatach. Kolejnym krokiem jest naniesienie rozwodnionej farby w miejscu, w którym mają być przecierki. Wszystkie pomalowane meble należy pokryć woskiem. Może to być zwykły wosk ze świeczki lub specjalny preparat zawierający wosk. Wybór nie ma dużego wpływu na efekt końcowy. Zadaniem wosku jest uniemożliwienie przenikania farby do miejsc, w których użytkownik przecierał powierzchnię papierem ściernym. Najbardziej czasochłonne jest bielenie mebli. Dobrym rozwiązaniem jest dokładne pokrycie powierzchni farbą na biało. Warto jednak pamiętać, żeby poszczególne warstwy farby nie miały zbyt dużej grubości. Jeżeli zdecydujesz się nałożyć jedną warstwę to całkiem możliwe, że naturalny kolor mebli będzie się przebijał. Po wyschnięciu farby można wykonać przecierki. Najlepiej to robić przy użyciu tępego nożyka, którym będziesz zeskrobywać farbę. Na koniec pozostaje wygładzić krawędzie papierem ściernym. Warto również użyć lakieru akrylowego w celu dodatkowego zabezpieczenia.