Istnieje kilka powodów zmiany pracy. Jednak przed podjęciem decyzji należy się dokładnie zastanowić, kiedy zmienić pracę i czy nadszedł odpowiedni czas?
Szef znów jest w złym humorze, komputer wiecznie się zawiesza z niewytłumaczalnych powodów, a praca dawno nie była wyzwaniem ani nie dawała satysfakcji. Czy to są powody do zmiany?
Czy nowa praca jest rozwiązaniem?
W pracy, tak jak w życiu, są lepsze i gorsze dni. Trzeba zajrzeć w głąb siebie i dowiedzieć się co jest jest czynnikiem frustrującym. Może się okazać, że w nowej pracy, są takie same czynniki i zmiana nie przyniesie pożądanego efektu. Wręcz przeciwnie, pogłębi stres i niezadowolenie.
Przyczyny niezadowolenia w miejscu pracy
Istnieje wiele przyczyn niezadowolenia w miejscu pracy, między innymi:
– uczucie wypalenia,
– nadmiar obowiązków
– zbyt mało obowiązków
– stagnacja
– zła atmosfera
– trudny szef
– niskie wynagrodzenie
– brak uznania
– brak perspektyw zawodowych
– nepotyzm
Takie powody każdemu utrudniają pracę. Jednak najważniejszą kwestią jest w jaki stopniu przeszkadzają? Jeżeli spędzają komuś sen z powiek i uniemożliwiają wykonywanie obowiązków, to może rzeczywiście nadszedł czas aby poszukać nowego zatrudnienia.
Jeżeli sporadycznie, to być może jest to chwilowy stan albo dopiero zalążek niezadowolenia z pracy.
Czy można coś zmienić?
Jeżeli ktoś czuje się niedoceniony, za mało zarabia albo ma zbyt dużo obowiązków, to przed podjęciem decyzji o zmianie pracy, powinien zainicjować rozmowę, zawsze jest szansa na osiągniecie porozumienia.
Warto spróbować, zanim zacznie się szukać alternatyw. Nigdy nie wiadomo co na nas czeka w nowej pracy. Można wpaść z deszczu pod rynnę.
Nowa praca nie rozwiązuje problemów osobistych
Warto się zastanowić co rzeczywiście jest rzeczywiście powodem niezadowolenia? Jeżeli są to problemy natury osobistej, to niestety zmiana pracy ich nie rozwiąże.
Należy coś zrobić coś w sprawie niezadowolenia, ale trzeba dotrzeć do źródła problemu i być ze sobą absolutnie szczerym.
W przypadku problemów prywatnych, zmiana pracy jest rozwiązaniem tylko wtedy, gdy koliduje z życiem prywatnym albo ma na nie bezpośredni wpływ. Na przykład, jeśli ma się zbyt mało czasu na związek lub rodzinę z powodu długich godzin pracy.
Czy zmiana pracy może wiązać się z ograniczeniami?
Zmiana pracy nie zawsze musi oznaczać skok w karierze i większe zarobki. Może jednak okazać się, że nowe zadania i inne środowisko są lepsze, nawet jeśli trzeba ograniczyć się finansowo.
Podejmując tę decyzję, ważne jest, aby z góry zadać sobie pytanie, ile zmian chce się wprowadzić?