topstars.pl

topstars.pl – blog ogólnotematyczny

dekoracje z mchu
Dom

Ciekawe dekoracje z mchu do mieszkania

Nie ma widocznych liści, łodyg i korzeni. Jest do tego bardzo miękki, zielony i bez wątpienia stanowi symbol lasu. Specyficznie pachnie i dodaje niesamowitego klimatu. Jak się zapewne domyśleliście, chodzi o mech, w którym rosną grzyby. Okazuje się, że z tej rośliny można wyczarować wiele różnych ozdób, dzięki którym poprawi się samopoczucie (nie tylko na świąteczny stół). Jakie są więc przykładowe dekoracje z mchu?

Jak pielęgnować mech?

Sprawdzi się on dosłownie w każdym wnętrzu. Dzięki niemu można ciekawie udekorować ściany oraz różne szafki i mniejsze lub półki. Co ważne, będzie pasował jako wystrój zimowy (szczególnie podczas Bożego Narodzenia) i jednocześnie wiosenny albo jesienny. A więc będzie można nacieszyć oko jego pięknem o każdej porze roku.

Jednak, aby ozdoba z mchu zachowała jak najdłuższą żywotność i wyglądała magicznie, należy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, trzeba pamiętać o częstej pielęgnacji tej rośliny. Robi się to w następujący sposób: w sporządzonym roztworze (połączeniu gliceryny i alkoholu) moczy się mech przez kilka minut i czeka, aż wyschnie. Natomiast dla zachowania intensywnej zielonej barwy, warto zasadzić go na odpowiedniej glebie. Takiej, która jest bogata w różne składniki odżywcze.

Dekoracje z mchu – kilka pomysłów

Powinniśmy zacząć standardowo, a więc od ozdób w formie wianków, słoików i styropianowych jajek na wielkanocny stół. Ale zamiast nich, zaproponujemy inne pomysły. Jednym z nich będzie udekorowanie taką rośliną ściany w domu. Jednak w tym przypadku lepszy okaże się mech norweski, a nie ten z polskich lasów.

Nazywany także chrobotkiem reniferowym, nie potrzebuje żadnego nawadniania oraz przycinania. Wystarczy, że będziemy mieć pod ręką ramę, śruby z wkrętami i klej na gorąco. Wtedy łatwo przeczepimy mech do wybranej płyty, którą następnie zawiesimy bezpośrednio na ścianie.

Jeszcze bardziej magiczny będzie dywan z zielonego, świeżego i naturalnego mchu, umieszczony w wilgotnej łazience. Oczywiście nie mamy na myśli tego, by obkleić nim zwykłą wykładzinę dywanową. Mowa tutaj o specjalnej macie wykonane z gumy piankowej, gdzie należy wyciąć wgłębienia. To do nich wkłada się mech i lekko spryskuje się wodą. Chodzenie po takiej powierzchni będzie niezwykłe!

Podsumowanie

W kategorii: dekoracje z mchu, można znaleźć więcej sposobów i projektów. Najważniejsze, by zawsze kierować się swoim stylem, gustem oraz potrzebami. Wówczas wszystkie wnętrza mieszkania zaaranżuje się tak, że wzbudzi w sąsiadach i znajomych zazdrość.